MGL Rolety > Blog > Rolety czy żaluzje – radzimy co lepsze

Rolety czy żaluzje – radzimy co lepsze

Zastanawiasz się, jaki model osłony wybrać na okno w salonie, kuchni czy sypialni. Czy sprawdzą się lepiej w tych miejscach żaluzje, czy może jednak rolety? Obydwa modele osłon przeciwsłonecznych mają wiele zalet. Różnią się jednak między sobą znacząco. Postaramy ułatwić ci wybór, opisując najważniejsze cechy rolet i żaluzji.

Żaluzje – optymalna regulacja światłem słonecznym

Żaluzje składają się z poprzecznych lameli, które ustawione pod różnym kątem umożliwiają sterowanie ilością promieni słonecznych. Sam decydujesz, jak bardzo ma być rozświetlone naturalnym światłem pomieszczenie, w którym aktualnie przebywasz. W czasie dni słonecznych możesz nachylać lamele w taki sposób, aby subtelnie filtrowały promienie słoneczne, tworząc w kuchni, w sypialni czy w salonie klimatyczny nastrój. Żaluzje można montować w każdym pomieszczeniu mieszkalnym. Dostępne są także modele osłon z lamelami, które są przeznaczone do użytkowania także w oknach dachowych.

Żaluzje – ochrona prywatności

Jeśli chcesz ochronić wnętrze domu przed wzrokiem ciekawskich przechodniów, pomyśl o montażu żaluzji. To dzięki nim masz szansę zapewnić sobie i swoim bliskim wymarzoną prywatność i to bez przymusu całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Przez odpowiednie ustawienie lameli masz też możliwość obserwowania tego, co dzieje się na zewnątrz.

Czyszczenie żaluzji

Czyszczenie żaluzji ułatwiają specjalne szczotki przypominające swym kształtem szczypce, które są pokryte delikatnymi mikrowłóknami. Za ich pomocą wytrzesz szybko i sprawnie kurz z góry i z dołu lameli. Jeśli żaluzje są tak zanieczyszczone, że zwykła szczotka nie daje sobie z nimi rady, warto je wtedy całkowicie zdemontować i solidnie namoczyć w ciepłej wodzie zmieszanej z delikatnym detergentem. Po wyjęciu z wody każdą z lameli trzeba dokładnie osuszyć za pomocą ściereczki.

Rolety prezentują się dobrze na każdym oknie

Rolety tekstylne występują w niezliczonych kolorach, wzorach i rodzajach tkanin. Decydując się na ten model osłon okiennych, zawsze możesz z nich stworzyć niepowtarzalną dekorację okienną. Rolety są na tyle uniwersalne i ponadczasowe, że idealnie je dopasujesz do każdego pomieszczenia w mieszkaniu. Pięknie się prezentują w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym czy kuchni. Dobrze zaimpregnowany materiał pozwala na ich użytkowanie także w łazienkach. Rolety tekstylne w kasecie i z prowadnicami idealnie sprawdzają się także w oknach dachowych.

Rolety – dopasowane do Twoich potrzeb

Jeśli lubisz zasłony lub firanki, a chcesz z nich zrezygnować, bo nie sprawdzają się pod względem praktycznym, to mamy dla ciebie doskonałe rozwiązanie. Rolety tekstylne doskonale zastąpią standardowe osłony. Zdadzą egzamin na piątkę z plusem nie tylko jako niepowtarzalna dekoracja, ale także mile zaskoczą cię swoją wszechstronną funkcjonalnością i łatwością obsługi.
Rolety mogą być wykonane z różnych rodzajów materiałów. Wszystko zależy od ciebie, jak bardzo chcesz mieć zaciemnione mieszkanie. Jeśli cenisz sobie jasne pomieszczenia, ale jednocześnie pragniesz zachować w nich prywatność, to możesz zdecydować się na tkaniny transparentne. W sypialni i w pokoju dla dziecka warto pomyśleć o materiałach z dodatkową warstwą odbijającą promienie słoneczne. Dzięki takiej rolecie stworzysz idealne warunki na zdrowy sen nawet w środku słonecznego dnia.

Rolety i system sterowania

Rolety w kasecie i z prowadnicami mogą być użytkowane przez bardzo długi czas. Wyróżniają się trwałością, precyzją wykonania oraz bezawaryjnością. Jednak w porównaniu do żaluzji nie dają tak szerokich możliwości sterowania natężeniem światłem słonecznym. Rolety można tylko podnosić do góry i zatrzymywać na danej wysokości szyby lub opuszczać do dołu, zasłaniając całe przeszklenie. Roletami, podobnie jak żaluzjami, steruje się za pomocą systemu łańcuszkowego lub za pomocą napędu elektrycznego.

Rolety łatwe utrzymanie w czystości

Większość wysokiej jakości rolet wykonanych jest z zaimpregnowanego materiału poliestrowego. To daje im przewagę nad żaluzjami, w których lamele o wiele szybciej się kurzą i trudniej jest je wyczyścić. Roletę wystarczy kilka razy w tygodniu odkurzyć. Można także ją wyprać ręcznie w wodzie zmieszanej z delikatnym detergentem. Jeśli jesteś alergikiem, to rolety tekstylne będą dla ciebie lepszym rozwiązaniem niż żaluzje.

Różnice w cenie

Najtańszymi osłonami okiennymi są rolety tekstylne bez kasety. Jeśli zdecydujesz się na wysokiej jakości rolety w kasecie i z prowadnicami, ich cena automatycznie wzrasta i jest podobna do kosztów zakupu i montażu żaluzji aluminiowych. Zapłacisz też więcej za modele rolet zaciemniających ze specjalną ochronną powłoką. Natomiast wysoka cena żaluzji drewnianych przekłada się na jej jakość, trwałość i ponadczasową estetykę.
Zawsze zapłacisz mniej za osłony z ręcznym systemem sterowania niż z napędem elektrycznym i sterowaniem za pomocą pilota.

Sprawdź, jak kontrolujemy jakość produktów MGL » Znajdź przedstawiciela handlowego w Twojej okolicy »

Szeroki wybór osłon i profili Szeroki wybór osłon i profili

Ekspresowy czas realizacji Ekspresowy czas realizacji

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny

Atrakcyjne warunki handlowe Atrakcyjne warunki handlowe