MGL Rolety > Blog > Markizoleta – co to jest?

Markizoleta – co to jest?

Markiza to nic innego jak daszek na aluminiowym stelażu. Najczęściej montuje się ją na balkonie bądź tarasie. Skutecznie chroni przed słońcem i tworzy odpowiednią ilość cienia. Roleta natomiast jest osłoną okienną, którą umieszcza się wewnątrz pomieszczenia. Ma za zadanie blokować dostające się do mieszkania promienie oraz bardzo intensywne światło. Na rynku dostępny jest jednak również produkt, który łączy w sobie cechy tych dwóch rozwiązań. Taka osłona zwana jest markizoletą. 

Czym jest markizoleta?

Markizoleta to, tak jak sama nazwa wskazuje, połączenie markizy oraz rolety. Można nią osłonić całe okno, bądź zacienić jedynie wybrany przez nas obszar. Najczęściej wyposażona jest w specjalny napęd, dzięki któremu za pomocą pilota możemy zmieniać jej ułożenie. Niektóre modele wzbogacone o panel solarny reagują na natężenie promieniowania i w ten sposób automatycznie korygują swoje ułożenie. Markizoleta montowana jest od zewnętrznej strony budynku. Można umieścić ją pod tynkiem, na fasadzie bądź we wnęce. Wykonana jest najczęściej z półtransparentnej tkaniny oraz aluminiowego stelażu. Każdy z tych elementów dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych, dlatego można dopasować je indywidualnie do własnych potrzeb.

Gdzie sprawdzi się markizoleta?

Markizoleta sprawdzi się najlepiej w pokojach z balkonem bądź pomieszczeniach, których okna wychodzą na taras. Montując ją, możemy bowiem zarówno osłonić okno, zapobiegając przedostaniu się promieni słonecznych do wnętrza, a także zacienić wybraną część patio. Dzięki wykorzystanym do produkcji materiałom, osłona ta ma właściwości termoizolacyjne oraz akustyczne. Dodatkowo, gdy rozłożymy ją na całe przeszklenie, będziemy w stanie obserwować, co dzieje się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie będzie trzeba włączać światła. 

Co zamiast markizolety?

Markizolety z całym systemem sterowania są stosunkowo drogie. Wyglądają także dość „surowo”, dlatego nie zawsze będą wpisywały się w wystrój całego mieszkania. Na szczęście da się je zastąpić innymi produktami. Wystarczy bowiem kupić na taras czy balkon klasyczną markizę, dzięki której będziemy mogli cieszyć się znacznie większą ilością cienia. Odpowiednio dobrany kolor czy wzór dodatkowo nieco ozdobi naszą przydomową strefę na świeżym powietrzu. Do zabezpieczenia wnętrza przed nadmierną ekspozycją mieszkania sprawdzą się natomiast rolety, żaluzje bądź plisy. Wśród takich osłon okiennych możemy zdecydować się na:

  • rolety dzień noc, które pozwolą dowolnie regulować natężenie dostającego się do wewnątrz światła,
  • rolety rzymskie, które cechują się niepowtarzalnym wyglądem i są bardzo funkcjonalne, 
  • rolety tekstylne dostępne w wielu wzorach, dzięki którym podkreślimy każdą aranżację,
  • żaluzje drewniane, które pasują idealnie do klasycznych wnętrz,
  • plisy, których wyjątkowa konstrukcja sprawia, że możemy osłonić okno na różnej wysokości. 

Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy dokładnie przeanalizować, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze.

Sprawdź, jak kontrolujemy jakość produktów MGL » Znajdź przedstawiciela handlowego w Twojej okolicy »

Szeroki wybór osłon i profili Szeroki wybór osłon i profili

Ekspresowy czas realizacji Ekspresowy czas realizacji

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny

Atrakcyjne warunki handlowe Atrakcyjne warunki handlowe