MGL Rolety > Blog > Żaluzje drewniane – jak utrzymać ich perfekcyjny wygląd

Żaluzje drewniane – jak utrzymać ich perfekcyjny wygląd

Podczas codziennego sprzątania mieszkania staramy się wyczyścić niemalże wszystkie zakamarki. Często jednak zapominamy o osłonach okiennych. Wszystkie z nich, niezależnie od rodzaju czy modelu, należy odpowiednio pielęgnować. Szczególną uwagę powinno zwrócić się na żaluzje okienne drewniane. Prezentują się niezwykle elegancko, jednak są bardzo podatne na zabrudzenia. Jak więc je czyścić, by utrzymać ich perfekcyjny wygląd oraz nie uszkodzić ich struktury? Sprawdź!

Regularne przecieranie żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane należy przede wszystkim regularnie przecierać zwilżoną ściereczką. W ten sposób pozbędziemy się zalegającego na nich kurzu, który bardzo szybko osadza się na takim właśnie materiale. Od czasu do czasu możemy użyć także specjalnego środka do pielęgnacji mebli drewnianych. Zapobiegnie on pojawieniu się kolejnych zabrudzeń oraz delikatnie nabłyszczy żaluzje. Aby jednak idealnie doczyścić każdy zakamarek, warto wykonywać takie czynności w bardzo słoneczny dzień. W ten sposób dostrzeżemy wszystkie, nawet te najmniejsze cząsteczki kurzu.

Odkurzanie żaluzji drewnianych

Ciekawym pomysłem na czyszczenie żaluzji drewnianych jest również ich odkurzanie. Podczas takiej pielęgnacji należy jednak bardzo uważać, by nie zarysować osłon okiennych oraz by ich nie zerwać. Najlepiej więc zdjąć je z przeszklenia i ułożyć na materiale rozłożonym na posadzce. W ten sposób nie będzie trzeba męczyć się z trzymaniem odkurzacza w rękach czy sięgania niemalże pod sam sufit. Do usuwania kurzu warto użyć specjalnej nakładki na rurę urządzenia. Idealnie sprawdzą się do tego końcówki pokryte gąbką bądź włosiem. Plastikowe elementy mogą bowiem niepotrzebnie zarysować poszczególne listewki.

Mycie żaluzji drewnianych

W momencie, gdy dostrzeżemy na naszych drewnianych żaluzjach zacieki bądź zabrudzenia, należy je jak najszybciej zmyć. Pomocna będzie do tego woda z płynem do naczyń oraz gąbka. Aby dokładnie doczyścić osłony, warto zdjąć je z okien i tak jak w przypadku odkurzania, ułożyć je na podłodze wyłożonej materiałem. Następnie należy każdą listwę dokładnie wyszorować nasączoną w wodzie z detergentem miękką stroną gąbki. Trzeba jednak uważać, by nie dociskać jej zbyt mocno do drewnianych elementów, ponieważ łatwo je w ten sposób zarysować. Po przetarciu warto suchą ściereczką usunąć nadmiar wilgoci. Dzięki temu na osłonach nie pojawią się zacieki. 

Nabłyszczanie żaluzji drewnianych

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze żaluzje były błyszczące oraz lśniące, warto je dokładnie wypolerować. Najlepiej użyć do tego specjalnego środka nabłyszczającego do drewna. Zabieg ten należy jednak wykonywać na idealnie doczyszczonych osłonach okiennych i powtarzać go kilka razy w ciągu miesiąca. Ważne jest również to, by nakładać go na elementy konstrukcyjne ściereczką wykonaną z materiału, który nie zostawia tzw. „włosków”.

Sprawdź, jak kontrolujemy jakość produktów MGL » Znajdź przedstawiciela handlowego w Twojej okolicy »

Szeroki wybór osłon i profili Szeroki wybór osłon i profili

Ekspresowy czas realizacji Ekspresowy czas realizacji

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny

Atrakcyjne warunki handlowe Atrakcyjne warunki handlowe