MGL Rolety > Blog > Rolety – radzimy jak zmierzyć

Rolety – radzimy jak zmierzyć

Roleta na wymiar daje ci pewność, że będzie idealnie zakrywać okno, ładnie się prezentować oraz działać bez zarzutu. Do pobrania właściwych wymiarów nie potrzeba zbyt wiele czasu i narzędzi. Jeśli jednak nie jesteś przekonany, że sam sobie poradzisz, to zawsze masz możliwość zlecić pomiar każdego rodzaju przeszkleń fachowcom z firmowego salonu sprzedaży rolet.

Od czego zacząć pobranie wymiarów?

Przed montażem rolet musisz dokładnie zmierzyć okna. Do precyzyjnego mierzenia warto użyć metalowej miarki. Każde przeszklenie zmierz oddzielnie, bo mogą się one nawet nieznacznie różnić między sobą. Zamawiając roletę na wymiar, wszystkie wyniki pomiarów podawaj w centymetrach lub milimetrach.

Pamiętaj:

Tylko po podaniu dokładnych wymiarów specjaliści mogą dobrać właściwą szerokość i wysokość tkaniny oraz starannie dopasować do okna odpowiednie mechanizmy. Dzięki temu masz pewność, że roleta jest idealnie dopasowana do twojego okna. Dobrze zamontowana roleta na wymiar daje ci najwyższy poziom funkcjonalności oraz komfort użytkowania.

Pobieranie miary przed montażem rolety mini bez kasety

Pomiar okna przed montażem rolety mini bez kasety nie jest trudny i nie zajmie ci zbyt wiele czasu. Wystarczy tylko, abyś miarką zmierzył szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi w każdym skrzydle okna. Kolejnym krokiem jest wymierzenie za pomocą miarki wysokości pomiędzy dolną a górną listwą przyszybową.

Pobieranie miary przed montażem rolety z kasetą

Jeśli chcesz zamontować roletę z kasetą w oknie dwuskrzydłowym, to dokładnie zmierz szerokość pomiędzy klamką okna a listwą przyszybową w dwóch skrzydłach okiennych. Drugim sposobem pobrania wymiaru jest odmierzenie szerokości tylko samej szyby. Do określenia wysokości potrzebujesz znać odległość pomiędzy dolną a górną listwą przyszybową.

Pobieranie miary przed montażem rolety wolnowiszącej

Roletę wolnowiszącą możesz zamocować na suficie lub we wnęce okiennej. Jeśli decydujesz się na montaż rolety na suficie, podaj szerokość wnęki okiennej mierzonej w trzech punktach (na samym dole, po środku i na samej górze), doliczając do tego około 5 cm. Wysokość określisz, odmierzając odległość pomiędzy parapetem a sufitem.
Przed montażem rolety wolnowiszącej we wnęce okiennej potrzebne jest podanie szerokości mierzonej również w trzech punktach pomiędzy lewą a prawą stroną wnęki okiennej. Natomiast wysokość zmierzysz, określając odległość od parapetu do końca wnęki okiennej.

Zwróć uwagę na kształt listwy przyszybowej

Przy podawaniu pomiarów przed montażem rolet warto określić kształt listwy przyszybowej oraz stronę, gdzie chcesz zamontować łańcuszek.

  • W przypadku listwy prostej mierzysz szerokość od załamania do załamania listwy przyszybowej, natomiast wysokość od końca górnej do końca dolnej listwy przyszybowej.
  • W przypadku listwy lekko pod skosem pomiar wykonujesz w podobny sposób: mierzysz szerokość od załamania do załamania listwy przyszybowej, natomiast wysokość od końca górnej do końca dolnej listwy przyszybowej.
  • W przypadku listwy skośnej szerokość zmierzysz od końca listwy do końca listwy, odejmując 2,1 cm, natomiast wysokość od końca górnej do końca dolnej listwy przyszybowej, odejmując 2 cm.

Pobieranie miary przed montażem rolety rzymskiej

Roleta rzymska na wymiar do montażu na suficie

Roleta rzymska do montażu na suficie wymaga od ciebie pobrania bardzo precyzyjnych wymiarów. Zacznij od zmierzenia całkowitej szerokości wnęki okiennej z minimalnym zapasem. Wysokość określisz na podstawie odległości pomiędzy sufitem a parapetem lub pomiędzy sufitem a podłogą, jeśli chcesz roletę rzymską zamontować w drzwiach balkonowych.

Roleta rzymska na wymiar do montażu na skrzydle okiennym

Jeśli myślisz o zakupie rolety rzymskiej mocowanej na skrzydle okiennym, na początku zmierz szerokość szyby razem z listwami przyszybowymi po lewej i prawej stronie skrzydła okiennego. Mierząc długość całego skrzydła okna, określisz wysokość potrzebną do uszycia rolety.

Sprawdź, jak kontrolujemy jakość produktów MGL » Znajdź przedstawiciela handlowego w Twojej okolicy »

Szeroki wybór osłon i profili Szeroki wybór osłon i profili

Ekspresowy czas realizacji Ekspresowy czas realizacji

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny

Atrakcyjne warunki handlowe Atrakcyjne warunki handlowe