MGL Rolety > Blog > Jak utrzymywać w czystości plisy, żaluzje i rolety

Jak utrzymywać w czystości plisy, żaluzje i rolety

Jeśli zdecydowałeś się na montaż osłon okiennych, to chcesz, aby codziennie prezentowały się one pięknie. W czasie długiego użytkowania na wielu roletach, plisach oraz żaluzjach mogą pojawić się liczne zabrudzenia. Nie musisz się jednak tym martwić, bowiem istnieją sprawdzone sposoby, które ułatwią Ci utrzymywanie osłon okiennych w idealnej czystości.

Sposób na czyste plisy

Plisy to jedna z najczęściej wybieranych osłon okiennych. Na co dzień zachwycają swoim delikatnym i lekkim designem oraz pomysłową funkcjonalnością. To właśnie dzięki nim możesz odsłonić wybraną część okna, ciesząc się światłem naturalnym i  upragnioną prywatnością. Przychodzi jednak taki moment, kiedy na powierzchni plis pojawiają się pierwsze zabrudzenia. Ich widok z pewnością irytuje, ale jednocześnie motywuje, aby poszukać sprawdzonych sposobów, które pomogą pozbyć się kurzu, plam i innych nieestetycznych zacieków. 

Pamiętaj, że większość tkanin, z których wykonane są plisy, wyróżnia się antystatycznością, a to oznacza, że są one odporne na osiadanie na nich kurzu oraz brudu. 

Plisowany materiał możesz regularnie czyścić za pomocą miękkiej szczoteczki lub miotełki z piór. Dzięki temu plisy zachowają na długi czas świeży wygląd. Jeśli na tkaninie pojawi się większe zabrudzenie, szybko je usuniesz, przecierając to miejsce wilgotnym wacikiem. W takich momentach, kiedy plisy nie były przez dłuższy czas czyszczone i widnieją na nich trudne do usunięcia zacieki, warto zdecydować się na pranie ręczne. Używaj do niego tylko delikatnych detergentów, które nie uszkodzą tkaniny. Plisowaną tkaninę pozostaw w wodzie o temperaturze nie większej niż 30°C na około 15 min. Pamiętaj, aby jej nie rozciągać. Plisę bardzo dokładnie spłukuj wolnym strumieniem wody. Następnie zaciśnij ją i zamontuj w oknie. Lekko wilgotną plisę pozostaw złożoną na około 12 godzin. W ciągu tego czasu możesz ją rozłożyć 3-4 razy. Pomieszczenie, w którym znajdują się mokre plisy, musi być odpowiednio wietrzone. Dzięki temu tkanina szybciej wyschnie i nie utworzą się na niej zacieki.

Czyszczenie rolet

Istnieją dwa sposoby na czyszczenie rolet okiennych. Pierwszy z nich wymaga użycia miękkiej szczotki lub miotełki. Kolejnym rozwiązaniem, dzięki któremu masz szansę przywrócić tekstylnym osłonom dawną świeżość i blask, jest czyszczenie ich za pomocą wilgotnej szmatki. Miękka tkanina lub zwykły wacik nasączony letnią wodą zmieszaną z delikatnym detergentem powinna szybko usunąć uporczywe zabrudzenia. Pamiętaj, aby zabrudzone miejsce przecierać delikatnie, a po wypraniu dobrze je wysuszyć.

Utrzymanie w czystości żaluzji

Czyszczenie żaluzji jest niezwykle łatwe i nie zajmuje zbyt wiele czasu. W przypadku większych zabrudzeń świetnie sprawdza się wilgotna miękka szmatka zamoczona w letniej wodzie zmieszanej z delikatnym detergentem. Wystarczy, że przetrzesz nią ustawione w pozycji pionowej lamele, aby pozbyć się irytujących plam. Pamiętaj, aby mokre lamele zawsze po  myciu wycierać suchą tkaniną, dzięki temu unikniesz powstania nieestetycznych zacieków. Natomiast najlepszym sposobem na szybkie pozbycie się osiadającego na żaluzjach kurzu jest odkurzenie żaluzji za pomocą odkurzacza z miękką końcówką. 

Sprawdź, jak kontrolujemy jakość produktów MGL » Znajdź przedstawiciela handlowego w Twojej okolicy »

Szeroki wybór osłon i profili Szeroki wybór osłon i profili

Ekspresowy czas realizacji Ekspresowy czas realizacji

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny

Atrakcyjne warunki handlowe Atrakcyjne warunki handlowe