MGL Rolety > Blog > Rolety zewnętrzne adaptacyjne i podtynkowe – poznaj różnice

Rolety zewnętrzne adaptacyjne i podtynkowe – poznaj różnice

Rolety zewnętrzne adaptacyjne i podtynkowe są nastawione na wielozadaniowość. Obydwa modele rolet zewnętrznych świetnie się sprawdzają jako skuteczna izolacja termiczna i akustyczna oraz jako zabezpieczenie mieszkania przed włamaniami. Choć mają do spełnienia te same funkcje, to jednak istnieją znaczące różnice między roletami zewnętrznymi adaptacyjnymi a podtynkowymi.

Rolety zewnętrzne adaptacyjne

Montaż rolet zewnętrznych adaptacyjnych

Rolety zewnętrzne adaptacyjne cieszą się największą popularnością. Z pewnością ma na to wpływ możliwość montowania ich w budynkach w stanie surowym i w budynkach już wykończonych, gdzie są wstawione okna. Rolety zewnętrzne adaptacyjne chowane są do kasety, która nie jest zabudowana. Umieszcza się ją we wnęce okiennej lub bezpośrednio na ścianie.

Różnorodność kaset pod względem koloru i kształtu

Choć kasety nie mogą być zabudowane, to nie oznacza, że muszą wyglądać nudno i mało atrakcyjnie. Producenci zadbali o to, aby kasety do rolet zewnętrznych adaptacyjnych prezentowały się estetycznie i solidnie. Dostępne są one w wielu kolorach, dzięki czemu możesz dopasować je do odcieni elewacji lub innych elementów budynku. Kolejną zaletą jest różnorodność kształtów obudowy. Masz możliwość wybrać kasetę prostokątną, okrągłą, półokrągłą bądź ściętą pod skosem.

Słabsze strony rolet zewnętrznych adaptacyjnych

Kaseta umieszczona we wnęce okiennej może ograniczać światło wpadające do wnętrza pomieszczenia lub rzucać cień. Umieszczona na zewnątrz jest także bardziej narażona na działanie warunków atmosferycznych. Zbiera się na niej kurz, śnieg, liście, przez co właściciel budynku musi poświęcić nieco więcej czasu, aby utrzymać kasetę w należytej czystości.

Rolety zewnętrzne podtynkowe

Kiedy wybrać rolety zewnętrzne podtynkowe

Na rolety zewnętrzne podtynkowe musisz się zdecydować na etapie projektu, czyli przed wykonaniem elewacji i ociepleniem budynku. Dzięki temu architekt jest w stanie zaprojektować specjalny kształt nadproża albo pomyśleć nad grubszą warstwą ocieplenia, która idealnie zakryje kasetę rolety.

Gdzie montuje się rolety zewnętrzne podtynkowe

Rolety zewnętrzne podtynkowe umieszcza się w nadprożu nad oknem. Warto pamiętać, aby kasetę od betonowego nadproża oddzielić warstwą izolacji o grubości minimum 20 mm.

Zalety rolet zewnętrznych podtynkowych

Kaseta rolet zewnętrznych podtynkowych jest całkowicie schowana w ścianie nośnej, dzięki temu nie zakłóca estetyki elewacji budynku. Na zewnątrz widoczny jest tylko pancerz, prowadnice oraz klapa rewizyjna, która umożliwia konserwację i serwisowanie rolety.
Rolety zewnętrzne podtynkowe idealnie się sprawdzają jako skuteczna izolacja termiczna i akustyczna.

Słabsza strona rolet zewnętrznych podtynkowych

Rolety zewnętrzne podtynkowe mogą być zamontowane tylko wtedy, jeśli zostały przewidziane w projekcie budynku. Bez stworzenia odpowiedniej wnęki w nadprożu oraz bez odpowiedniej grubości warstwy izolacyjnej montaż tego typu rolet nie jest możliwy. Model osłon zewnętrznych podtynkowych jest też nieco droższy w porównaniu do innych typów osłon zewnętrznych.

Sprawdź, jak kontrolujemy jakość produktów MGL » Znajdź przedstawiciela handlowego w Twojej okolicy »

Szeroki wybór osłon i profili Szeroki wybór osłon i profili

Ekspresowy czas realizacji Ekspresowy czas realizacji

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny

Atrakcyjne warunki handlowe Atrakcyjne warunki handlowe